Druhy likérů
Likér je většinou sladký nápoj s obsahem alkoholu, který se ochucuje ovocem, bylinkami a kořením, případně i jinými surovinami, v některých případech se ještě doplňuje smetanou. Likéry je možné z různých druhů ovoce připravit i v domácích podmínkách.
Slovo likér má původ v latinském výrazu liquifacere, který znamená rozpustit. Vzhledem k tomu, že likér je alkoholický nápoj z toho vyplývá, že vonné a chuťové charakteristické části se vytvoří, když základní surovinu – v tomto případě některý druh ovoce – naložíme do lihu.
Velcí průmysloví výrobci likérů mají své pečlivě střežené receptury, ale to vůbec neznamená, že si vynikající likér nemůžeme připravit sami v domácím prostředí. I když se likéry průmyslově vyrábí z různých trestí a dalších přípravků a přísad, při domácí výrobě malého množství si vystačíte s přírodními produkty.
Co je likér
Likér je alkoholický nápoj, který se dochucuje ovocem, bylinkami, kořením nebo i jinými ingrediencemi, někdy se také doplňuje smetanou. Aromatické a chuťové vlastnosti vznikají po naložení základních surovin – většinou ovoce nebo bylinek - do lihu. Obsah alkoholu v likérech je 15 až 40 procent.
Druhy likérů
-
pravé likéry - obsah alkoholu je maximálně 35 %, obsah cukru na 1 litr více než 100 gramů
-
krémové likéry - více než 250 gramů cukru na litr, alkohol 15 až 18 % (vaječný likér, Baileys, Bols )
-
hořká lihovina - alkohol více jak 35 %, cukru méně jak 100 gramů na 1 litr ( např. Fernet nebo Becherovka )
Likéry se podle chuti ještě rozdělují na
-
sladké
-
polosladké
-
ovocné – ratafie
Pravé i krémové likéry a hořká lihovina se ale vyrábí průmyslově, z hlediska domácí výroby likérů jsou zajímavé především
-
ovocné likéry
-
vaječné likéry
Ovocné likéry
Domácí výroba ovocné likéry může být při použití tresti poměrně jednoduchá, ale likéry mají samozřejmě nižší kvalitu. Poněkud složitější je příprava spojená s macerací nebo digescí základních surovin – ovoce, bylin a koření.
Ovocné likéry se podle množství použitého cukru a výsledné sladkosti rozdělují na
-
rosolky – méně sladké ovocné likéry
-
sladší likéry
-
velmi sladké likéry
-
husté sladké krémy
Mezi ovocné likéry patří i
-
ratafie – se vyrábí z ovoce, mohou to ale být i pálenky obsahující ovocné šťávy. Kvalitní likéry obsahují 20 až 25 % ovocné šťávy, 25 až 30 % lihu nebo jiného alkoholu a až 35 % cukru.
-
ovocné pálenky – připravují se z čistého lihu, do kterého se přidávají jemné silice, tresti nebo různých druhy macerátů. Likéry většinou obsahují méně než 10 % cukru.
-
dvojnásobné pálenky – likéry s obsahem 1 kg cukru na 10 litrů s přísadou aroma a chuti z 0,6 kg přidávaných surovin – ovoce nebo koření. V některých případech se nesladí, mohou se přibarvovat.
„Umělé“ likéry – méně kvalitní likéry, které obsahují je minimální množství ovocné šťávy nebo dokonce žádnou, při výrobě se používá trest, která nahradí aroma i chuť ovoce
Aromatizování likérů se provádí použitím ovoce nebo jiných přísad. Těkavé vonné i chuťové látky se získávají destilací v alkoholu, netěkavé aromatické a chuťové látky vylouhováním - macerováním - v alkoholu.
Při výrobě ovocných likérů se čerstvé plody macerují v zředěném alkoholu a potom vymačkají nebo propasírují. V některých případech se vylisovaná a odkalená ovocná šťáva smíchá přímo se zředěným alkoholem. Do ovocných likérů se také velmi často přidávají další aromatické ingredience – nejčastěji hřebíček nebo skořice. Likéry se mohou nakonec sladit krystalovým cukrem.
Druhy likérů – obsah cukru a alkoholu
Druh likéru |
Alkohol objem. % (Vol.) |
Cukr kg na 10 litrů |
Sladké |
30 - 36 |
0,3 až 0,45 |
Polosladké |
33 - 40 |
0,1 až 0,2 |
Hořké |
33 - 40 |
0 až 0,1 |
Ratafia |
24 - 33 |
0,25 až 0,4 |
Pálenky |
30 - 50 |
0 až 0,6 |
Vaječné likéry
Vaječné likéry se vyrábí z čerstvých vaječných žloutků a koňaku nebo brandy, při domácí výrobě nejvíce z lihu. Podle alkoholické přísady se rozdělují na
-
vaječný koňak
-
vaječné brandy
-
vaječný likér
V případě, že se použije umělé brandy z tresti, označují se takové likéry jako vaječné brandy umělé.
Složení vaječných likérů
Základem vaječných likérů jsou
-
vaječné žloutky - v 1 litru vaječného likéru by mělo být nejméně 10 ks vaječných žloutků.
-
alkoholová složka - koňak, brandy nebo líh. Koňak v některých případech nahrazuje rum nebo víno, nejčastěji Marsala.
Doplňující složky jsou
-
cukr
-
mléko nebo smetana - v některých druzích
-
vanilková tinktura - pro aroma
K aromatizování a dochucení se velmi často používají i přírodní ovocné šťávy – nejvíce citronová, pomerančová a malinová, někdy i čerstvý ananas