Skladování zavařenin
Uskladnění zavařenin je stejně důležité, jako kvalitní suroviny i potraviny, které zavařujeme a způsob, jakým byly zavařeny.
Skladování zavařenin má svoje pravidla a jejich dodržováním se vyhneme nepříjemným překvapením v podobě znehodnoceného obsahu sklenic.
Sklenice po zavařování necháme v pokojové teplotě pomalu vychladnout. Pak otočením zjistíme, zda pod víčky neprotékají. Pokud víčka netěsní, musíme zavařování – sterilizaci – opakovat.
Sklenice označíme datem zavařování a obsahem. Tím si zajistíme, že budeme nejprve spotřebovávat starší zavařeniny.
Během prvních dnů i týdnů zavařeniny pravidelně kontrolujeme. Pokud by se zavaření nevydařilo a obsah ve sklenici začal mít známky plísní, zavařeniny nekompromisně vyhodíme. V žádném případě je ani po odstranění plísně nekonzumujeme nebo znovu zavařujeme! Nejčastějším důvodem zkažení zavařenin je nedodržení potřebné teploty a doby zavařování. Další možnou příčinou je, že ovoce bylo již při zavařování přezrálé a začalo kvasit, teplota při zavařování nestačila k likvidaci velkého množství mikroorganismů.
Proto je opravdu důležité zavařovat jen čerstvé a kvalitní ovoce a zeleninu a také tepelně důkladně připravené maso.
Uskladnění zavařenin je nejlepší v chladných a temných místnostech, ve sklepě, spíži nebo v komoře. Zavařeniny by měly být přehledně rozloženy na policích, a uspořádány podle data zavařování a obsahu, aby se daly snadno kontrolovat.
I když se zavaření vydařilo a zavařeniny jsou správně uskladněné, přesto by se měly postupně spotřebovat. U všech druhů ovoce a zeleniny, u masa, uzenin i ryb, polévek i hotových jídel, šťáv a sirupů i pečiva se časem změní jejich původní vlastnosti – především chuť a konzistence…