Zavařujeme švestky – kompoty a povidla z trouby nebo remosky
Švestky patří mezi nejvíce zavařované druhy ovoce. Oblíbené jsou především jako kompot nebo povidla – a ta jdou připravit i v troubě nebo v remosce!
Švestky pochází s největší pravděpodobností z Kavkazu, na našem území byly zřejmě ještě dřív, než se zde objevili první Slované. V současnosti je známo přibližně 2000 druhů švestek, které se od sebe tvarově, barevně ale i chuťově odlišují.
Česká švestka domácí a účinky na zdraví
V Čechách, na Moravě i ve Slezsku je nejvíce oblíbená švestka domácí. Obsahuje mnoho látek, důležitých pro lidský organismus – glukózu, fruktózu, sacharózu a různé organické kyseliny, například jablečnou, citrónovou, salicylovou nebo šťavelovou. Minerálních látek švestky obsahují víc než jablka nebo hrušky – mají mnoho draslíku a fosforu, ale i sodík, vápník, hořčík a železo. Zajímavý je i obsah vitamínů A v podobě provitaminu A karotenu, vitamínu B a C, aneurinu a riboflavinu.
Švestky jsou i lékaři doporučované při revmatismu, dně, onemocněních jater a ledvin nebo krevního oběhu. Přes noc namočené sušené švestky fungují mají mírné projímací účinky. Vzhledem k příznivému poměru sodíku a draslíku mají odvodňovací účinky, vápník a fosfor posilují kosti, jsou prevencí před osteoporózou a pomáhají při léčbě zlomenin kostí.
Švestky a dieta
Švestky mají minimální obsah soli a tak jsou velmi vhodné pro diety při onemocněních jater a ledvin, revmatismu, dny a také při poruchách krevního oběhu. Jsou ideální i pro redukční diety, protože v trávícím traktu na sebe vážou nadbytečné tukové látky a ty se pak v těle neukládají. V sušených švestkách se navíc zvyšuje obsah zdravých ovocných cukrů a koncentruje se v nich pektin. Po konzumaci pak ve střevech nabobtnají a tak podporují trávení a mají i antioxidační účinky.
Zavařování švestek
Švestky se mimo konzumace za syrova používají i na mnoho jídel – oblíbené jsou například švestkové knedlíky. Švestky se také suší, nakládají do brandy, pálí se z nich slivovice, připravují se z nich vynikající povidla a samozřejmě se zavařují jako kompot.
Při zavařování švestek by se mělo dodržet několik základních pravidel
-
Plody musí být samozřejmě kvalitní, nepomačkané
-
Nálev se do sklenic k švestkám přidává vychladlý
-
Švestky před vložení do sklenic propíchejte dřevěným párátkem – plody budou lépe vstřebávat cukr a slupky nepopraskají
-
Zavařování trvá 15 až 20 minut v teplotě 85° Celsia
Švestkový kompot – základní recept
Suroviny
-
švestky
-
nálev – na 1 litr vody 30 až 40 dekagramů cukru krystal
Postup
Omyté ovoce zalijete ve sklenicích nálevem tak, aby švestky byly celé ponořené a sklenice důkladně uzavřete. Sterilují se při teplotě 85° Celsia 15 až 20 minut podle toho, jak jsou plody tvrdé. Kompoty necháte na utěrce vychladnout otočené víčkem dolů.
Švestky v červeném víně a rumu
Suroviny
-
1,5 kilogramu švestek
-
4 deci červeného vína
-
2 deci jablečného octa
-
75 deka cukru krupice
-
1 celá skořice
-
1 deci rumu – tuzemáku
Postup
Švestky omyjete, rozpůlíte a odstraníte z nich pecky. V hrnci smícháte víno, cukr, ocet a skořici a víno přivedete do varu. Pak přidáte švestky a krátce je necháte provařit. Hrnec sundáte ze sporáku, přidáte rum a vše promícháte.
Švestky i s nálevem přendáte do sklenic, ty zavíčkujete a necháte sterilizovat v teplotě 80° Celsia maximálně 10 minut. Sklenice pak necháte vychladnout otočené dnem nahoru.
Švestková povidla
Suroviny
-
3,5 kilogramu švestek
-
0,25 litru octa
-
50 deka cukru krupice
-
0,5 deci rumu - tuzemáku
Postup
Švestky omyjete, rozpůlíte, vypeckujete a rozmixujete, smícháte je s octem a cukrem a necháte přes noc uležet. Pak je necháte vařit přibližně 4 hodiny na mírném ohřevu – nemíchejte je!
Po uvaření hrnec odstavte ze sporáku, švestky důkladně rozmíchejte a přendejte do sklenic. Povrch švestek v každé sklenici polijte trochou rumu, sklenice uzavřete a maximálně 10 minut je zavařujte v teplotě 80° Celsia. Pak sklenice nechte vychladnou – v tomto případě je neotáčejte víčkem dolů.
Povidla z trouby
Povidla je možné připravit i v troubě. Švestky se dají do pekáčku, který přiklopíte a necháte je v teplotě 155 až 175° Celsia péct 3 až 4 hodiny. Vzhledem k octu a mírné teplotě je není nutné míchat. Povidla jsou ideálně hustá a hotová, když horká odpadávají z vařečky.
Švestková povidla z remosky
Suroviny
-
2 kilogramy švestek
-
25 deka cukru krupice
-
1 lžička octa
-
2 lžíce rumu - tuzemáku
Postup
Omyté, rozpůlené a vypeckované švestky smícháte s ostatními ingrediencemi a necháte přes noc odstát. Směs nalijete druhý den do remosky a necháte 3 hodiny péct. Obsah se zmenší přibližně na polovinu. Měkké rozvařené plody rozmixujete, přendáte do sklenic, které zavíčkujete a maximálně 15 minut sterilujete v teplotě 80° Celsia. Pak sklenice necháte vychladnout – neotáčejte je víčkem dolů.
Možnosti úpravy švestkových povidel
Švestková povidla je možné dochutit
-
skořicí – přidává se 1 lžička na 3 kilogramy švestek bez pecek
-
hřebíčkem – 1 až 2 kusy na 1 kilogram švestek
-
vanilkou – 1 lusk na 5 kilogramů plodů
případně i zázvorem, badyánem nebo citrónovou kůrou.
Místo rumu – tuzemsku – je možné použít slivovici
Rozmixované švestky je možné v případě potřeby zahustit želírovacím cukrem – dodržujte vždy návod na obalu. Zkrátí se tím doba vaření nebo pečení, ale v konečné konzistenci budete mít spíš než povidla švestkovou marmeládu.